Radio Montenegro

Iz okoline Bara 3. avgusta 1904. godine emitovani su prvi radio signali, prvi put iz ovog dijela Evrope. Vlada kralja Nikole imala je trajno pravo da kontroliše ono što se emituje. Prvu crnogorsku stanicu pogodila je topovska paljba 1914. austrougarska vojska. U novembru 1944. godine, oslobodioci su dali naređenje za obnovu Radio stanica, koja je počela sa emitovanjem istog mjeseca kada i Radio Cetinje. Godine 1949. stanica se seli u glavni grad i postaje Radio Podgorica. 1991. godine postaje dio većeg sistema pod nazivom Radio Televizija Crne Gore – RTCG. Transformacija od državnog do javnog emitera počela je 2002. godine donošenjem posebnih zakona koji su postavili temelje za javni servis u Crnoj Gori.

Osnivač RTCG je Skupština Crne Gore, a prava u ime osnivača zastupa Savjet RTCG, u skladu sa zakonom. Radio Televizijom Crne Gore, pored Savjeta, rukovodi i generalni direktor RTCG.

Pored TV i radija, RTCG ima portal i Programsku arhivu - riznicu audiovizuelnih ostvarenja.

RTCG je članica EBU – Evropske radiodifuzne unije – najveće asocijacije nacionalnih medijskih organizacija u svijetu sa 74 članice u 56 evropskih zemalja i 35 pridruženih članica širom svijeta.

Na čelu RTCG je Boris Raonić, bivši građanski aktivista čije je prethodno imenovanje Sud proglasio nezakonitim. Nakon presude Savjet je ponovo imenovao Raonića za generalnog direktora RTCG.

U impresumu nema dostupnih podataka o urednicima TV i radio programa. RTCG ima 746 zaposlenih. Nema preciznih podataka o tome koliko je njih zaposlenih u pojedinačnim sektorima kompanije.

 

Ključne informacije

Udio u publici (šer)

Nedostajupodaci

Vrsta vlasništva

Javno vlasništvo

Geografska pokrivenost

Nacionalna

Vrsta sadržaja

Besplatan sadržaj

Proaktivna transparentnost

Kompanija/medij informiše proaktivno i sveobuhvatno o svom vlasništvu, podaci se stalno ažuriraju i lako su provjerljivi.

4 ♥

Medijske kompanije/grupe

Javno preduzeće “Radio i Televizija Crne Gore”

Vlasništvo

Struktura vlasništva

Osnivač i jedini vlasnik Javnog preduzeća “Radio i Televizija Crne Gore” je Skupština Crne Gore.

Pravo glasa

Nedostaju podaci

Pojedinačni vlasnik

Medijske kompanije/grupe
Informacije

Opšte informacije

Godina osnivanja

1944

Povezani interesi osnivača

Skupština Crne Gore

Osnivač RTCG je Skupština Crna Gore, a Savjet RTCG zastupa prava osnivača u skladu sa zakonom.

Povezani interesi direktora

Boris Raonić

Bio je aktivista građanskog sektora prije izbora za generalnog direktora Radio Televizije Crne Gore. Spor, nakon kojeg je uslijedila i građanska parnica, rezultirali su odlukom suda u Podgorici da je Raonićev izbor bio nezakonit. Viši sud je potvrdio ovu odluku.
Sud je raspravljao po tužbi novinara Nikole Markovića, koji je taođe bio kandidat za generalnog direktora. Žalba je bila zasnovana na činjenici da Raonić nije trebalo da bude izabran jer je u to vrijeme bio u sukobu interesa, jer je bio član Savjeta za elektronske medije, kojeg je imenovala Skupština, što je bilo u koliziji sa zakonom o Radio televiziji Crne Gore.
Mnoge organizacije civilnog društva su ukazivale na nezakonitost izbora Raonića. Međutim, Savjet je ponovo ekspresno imenovao Raonića, uprkos presudi suda.

Povezani interesi glavnog i odgovornog urednika

Milutin Tomašević

Nema javno dostupnih podataka o biografiji Milutinu Tomaševića.

Povezani interesi ostalih važnih osoba

Milan Knežević

Knežević je direktor Radija Crne Gore, odgovoran za sve njegove radio kanale. Karijeru je započeo u lokalnim novinama u Pljevljima, nakon čega je prešao na lokalni javni servis RTV Pljevlja. Prije prelaska u RTCG radio je i kao savjetnik za komunikacije u Rudniku uglja Pljevlja.

Kontakt

Bulevar revolucije 19, Podgorica

E-mail: direktor-radija@rtcg.me

Kontakt telefon: 020244531

Web stranica: www.rtcg.me

Finansijske informacije

Prihod (u milionima $)

Missing data

Poslovni prihod (u milionima $)

Missing data

Oglašavanje (u % ukupnom finansiranju)

Missing data

Udio na tržištu (šer)

Missing data

Ostale informacije

Meta podaci

“Radio Televizija Crne Gore” je u vlasništvu Skupštine Crne Gore i nadgleda je specijalizovani Savjet od 9 članova sa kolektivnom odgovornošću. Članovi Savjeta Radio-televizije Crne Gore su: Predrag Marsenić, Filip Lazović, Veselin Drljević predsjednik Savjeta, Amina Murić, Predrag Miranović, Naod Zorić, Marijana Camović Veličković potpredsjednik Savjeta i Milica Špajak.
Podaci o ovom mediju prikupljeni su iz Centralnog registra privrednih subjekata Crne Gore, Agencije za elektronske medije, portala Poreske uprave Taxis, veb stranice medija i pregledom, analizom i poređenjem podataka već objavljenih istraživanja. Udio publike nedostaje budući da u zemlji ne postoji vjerodostojan centralizovan mehanizam za mjerenje.
MOM tim u Crnoj Gori kontaktirao je ovaj medij 18. avgusta 2023. godine, budući da je praksa Monitora medijskog vlasništva da pozove vlasnike medija da proaktivno otkriju informacije relevantne za istraživanje.
Za konvertovanje EUR u USD (1,05) korišćen je godišnji prosječni kurs Centralne banke za 2022. godinu.